سی سی زد روف
آبنما

انواع آبنما

آیا می‌دانید چند نوع آبنما وجود دارد؟

ایده ساخت آبنماهای مصنوعی و فواره‌ها در ابتدا از آبنماها و ابشارهای طبیعی گرفته شد و به مرور زمان و با پیشرفت معماری شکل آنها نیز تغییر یافت و با مدرنیته و تکنولوژی همخوانی پیدا کرد. آبنماها در مدت رمان کوتاهی تغییرات فراوان ی داشتند و با تغییرات اساسی همچون نصب مخازنی که  بالاتر از آبنما قرار می‌گرفتند  این قابلیت را پیدا کردند تا آب را با فشار زیادی از طریق لوله‌کشی درون آنها به بیون هدابت کنند. و سپس نوبت ان بود تا محسمه های تزئینی و مرمرین را به این سازه های زیبا اضافه کنند تا با ترکیب انها با المان زیبایی این سازه ها حتی بیش از پیش نیز شود. با بررسی معماری های تاریخی از اهمیت ابنماها در سراسز دنیا مطلع می‌شویم. به مرور، آبنماها جای خود را تقریبا در هر ساختمان مهم و معماری بی نظیر یافتند.

عنصر اب همواره یکی از المان هایی بوده است که همراه خود زندگی را به وجود می‌آورد، از زمان های گذشته تا به امروز تمدن های شهری در کنار آب شکل پیدا کرده اند. بنابراین مسلما آبنماها همچنان جایگاه خود را در معماری مدرن نیز از دست نداده اند و هنوز المان های لوکس و زیبا و الیته آرامش بخش تلقی می‌شوند. هرچند که بر خلاف گذشته دیگر آبتما ها برای تامین آب مورد نیاز و مصرفی کاربری ندارد و بیشتر جینه تزئینی ان اهمیت پیدا کرده است. اما جدای از آبنماهای کلاسیک آینماهای امروزی و مدرن چه میژگی هایی دارند و ب چه اساسی طبقه بدنی یا دسته بندی می‌شوند؟

آبنما های فضای داخلی و فضای بیرونی

شاید اولین و مهمترین دسته بندی آبنماها تائین فضایی است قرار است در ان نصب شوند. از این رو آینماها را در دو دسته کلی آبنماهای فضای داخلی و فضای بیرونی تقسیم بندی می‌کنیم. اما تفاوت این دو در چیست؟ این دو نوع آبنما عموما از لحاظ ابعاد، نوع تامین و میزان مصرف آب، دیزاین و متریالی که در ساخت آنها استفاده می‌شود با هم تفاوت پیدا می‌کنند. مسلما برای ساخت و نصب آبنمای فضای داخلی باید از المان های بی صدا استفاده کرد تا مزاحمتی برای ساکنین ایجاد نشود.

 

آبنما پیش ساخته یا سفارشی

برخی از انواع آبنما را متوان به صورت پیش ساخته و کامل از بازار تهیه و تنها با وصل انها به جریان آب از انها استفاده کرد. عموما این آبنماها ظاهری یکسان و معمولی دارند، بدین معنا که آبنما شما از ویژگی های منحصر به فرد و معماری خاصی برخوردار نخواهد بود. جابه جای آسان و نیاز آنها به فضای کمتر این آبنماها را عموما گزینه بهتری برای استفاده در فضای داخلی میکند. یکی از دلایل محبوبیت آبنماهای پیش ساخته آسان بودن نصب انها در زمانی کوتاه و مقرون به صرفه بودن این نوع است.

در مقابل برخی حاضرند با صرف مبلغی ببیشتر دیزاین خاص خود را برای ابنما داشته باشند. آبنماهای یفاری را عموما برای فضاهای خاص مورد استفاده قرار میدهند، فضاهایی که ابعاد و اندازه های به خصوص خود را دارند، یا زمانی که آبنما باید با المان دیگر ترکیب شود، برای مثال، برای ترکیب آبنما و یک دیوار سبز نیاز به یک آبنمای سفارشی است. از مزیت های ابنماهای سفارشی ظاهر خاص انها است، ابعاد دقیق و الیته ه ارمونی بیشتر ان با دیزاین کلی فضا. چراکه در آبنماهای سفارشی سازی شده میتوان از رنگ ها، متریال و المان هایی استفاده کرد که با دیگر المان های فضا و دیزاین همخوانی بیشتری دارد. مسلما سفارشی سازی این ابنماها زمان بیشتری میبرد و هزینه ای بالاتر نیز دارد.

آبنما با لوله‌کشی و بدون لوله‌کشی

چندی از انواع آبنما که مخصوص فضاهای کوچکتر هستند نیازی به لوله کشی های آنچانی ندارند، به همین منظور استفاده از این انواع و نصب انها بسیار راحت تر از تصور است. اما در مقابل، برخی از آبنماها با تکنولوژی، ابعاد و اندازه و دیزاین های خاص نیاز به جریان داعمی آب و لوله‌کشی های پیچیده و آماده‌سازی های پیش از ساخت دارند. از این رو قبل از انتخاب طرح آبنما و نوع ان بهتر است با متخصصین این زمینه تماس گرفته و تا اطمینان حاصب کنید که بهترین نوع آبنما را برای فضای خود انتخاب کرده اید. اما در مورد طرح و انواع ظاهری آبنما چه میشود گفت؟

آبنمای کلاسیک

آبنماهای کلاسیک یا آبنماهای حوضی که امروزه بیشتر استفاده بیرونی دارند از ساده ترین انواع ابنما هستند. مسلما میشود این آبنما ها را در فضاهای داخلی خاصی نصب کرد اما بیشترین آستفاده از انها مختص فضاهای بیرونی است. برای مثال استفاده در باغ و باغچه‌ها و حتی روف گاردن از جمله این استفاده ها هستند.

آبنما صخره‌ای

آبنماهای صخره ای یکی دیگر از انتخاب های زیبا برای فضای بیرونی هستند. بهتر است استفاده از این ابنماها در فضاهایی بزرگ و جادار باشد تا زیبایی انها خود را به خوبی نشان دهد. حیاط ها و باغ های بزرگ و الیته روف گاردن ها انتخاب های مناسبی برای این نوع آبنما به شمار می‌روند. یکی از المان های زیبایی که در کنار ابنماهای صحره ای نمای چشمگیر و فوق العاده ای پیدا میکند، ساخت برکه های مصنوعی در ابعاد مختلف است.

آبنماهای ترکیبی

این نوع ابنما را میتوانید در ترکیب با المان ها و عناصر مخالف تهیه کنید. بیشتر انواع این آبنما سفارشی سازه شده هستند و هم در فضاهای داخلی همچون لابی ها، تراس گاردن، روف گاردن، بالکن باغ مورد استفاده قرار میگیرند و هم در فضاهای خارجی و اجرای لنداسکیچ و محوطه سازی اهمیت دارند.

آبنماهای دیواری

این آبنما ها که امروزه طرفداران فراوانی دارند به دلیل نیاز کمشان به فضا و جا گیر نبودن از انتخاب های اصلی مشتریان تلقی میشوند. از این ابنماها میتوان به شکل ترکیبی نیز استفاده کرد و برای هر دو فضاهای داخلی و بیرونی مناسب هستند. این آبنما ها را میتوان در ابعاد و اندازه های مختلف با استفاده از المان های متفاوتی چون شیشه، انواع سنگ، و سنگ لاشه و نظیر این ساخت.

آبنماهای آبشاری

آبنماهای آبشاری طبیعت را به دل خانه شما میاورند و بهترین ترکیب انها با فضای سبز است. این آبنماها که بیشتر مناسب فضاهای بیرونی هستند را میتوان در العاد بزرگ و کوچک سفارش داد و آنها را با المان ها و متریال های مختفی ساخت. دیزاین در ساخت یک آبنمای ابشاری اهمیت فراوانی دارد، چرا که این النما ها را هم میتوان به شکلی مدرن و امروزی، هم طبیعی و هم کلاسیک ساخت و اجرا کرد.

در چند خط بخوانید

فراموش نکنید که آبنماها میتوانند به فضای شما جان و روحی دیگر ببخشند با این حال باید قبل از نصب یک آبنما از متخصصین این حوزه مشاوره بگیرید تا از زیان های اجتناب ناپذیری که با اجرای ناآگاهانه و غیر اصولی ابنما ممکن است به ساختمان شما وارد شود جلوگیری کنید. در هر صورت و با هر انتخابی، میتوانید مطمئن باشید که برای سلیقه، فضا و بودجه شما ابنمایی مناسب و زیبا وجود دارد بنابراین برای ساخت این المان معماری زیبا تغلل نکنید و برای دریافت مشاوره با سی سی زد روف تماس بگیرید.

دیدگاهی بنویسید